A csend értelmezése. Gazdáné Olosz Ella emlékkiállítás

Megnyitó: 2023. augusztus 14., 17 óra
Augusztus 14, 2023 - Augusztus 27, 2023
Tárlat megnyitó

A Kolozsvári Művészeti Múzeum megyei érdekeltségű közintézmény, amely a Kolozs Megyei Tanács alárendeltségében működik, 2023. augusztus 14-27. között megrendezi Gazdáné Olosz Ella képzőművész egyéni kiállítását.

Három évtizeddel ezelőtt, művészi pályája csúcsán hunyt el Gazdáné Olosz Ella (1937-1993) textilművész, az erdélyi képzőművészeti közösség kiemelkedő tagja. 1937-ben született Brassó megyei Keresztváron, 1955-ben kezdte meg tanulmányait az Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben, majd 1961-ben szerzett oklevelet a Textil- és Dekoratív Művészeti szakon. Tehetségét édesanyjától örökölte, aki iparművészi szinten szőtt és kézimunkázott. A Ioan Andreescu Intézetben Ciupe Mária Sarolta, Mohy Sándor (festőtanár), Szervátiusz Jenő (szobrásztanár) és Debreczeni László (dekoratív rajztanár) voltak az oktatói. Evolúciójában jelentős szerepe volt Szentimrei Juditnak is, aki bevezette népművészet világába. 1961 és 1964 között az enyedi Bethlen Gábor Gimnázium tanára volt, ahol rajzot és kézimunkát tanított. 1964 és 1990 között kovásznai rajztanár volt.

A 70-es években több tanulmányúton vett részt Nyugat-Európában (Franciaország, Olaszország, Anglia, Spanyolország, Svájc és NDK), majd Görögországban és a Közel-Kelet több országában (Törökország, Szíria, Egyiptom, Irán, Irak, Pakisztán, Afganisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán), illetve a Szovjetunióban. Ezeknek az élményeknek a 80-as években is meglesz a gyümölcse, amikor a keleti államokban tett látogatásairól tart előadásokat. 1990-től az Az Ige folyóirat grafikai szerkesztője, illetve a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Egyesület alapítója.

Kiállításai lehetőséget nyújtanak e művészi szándék beteljesülésének megtapasztalására minden érdeklődő számára. Gazdáné Olosz Ella munkáinak nagy része a család birtokában maradt. A Kolozsvári Magyar Napok keretében megrendezett kiállításon a gyűjtemény legreprezentatívabb alkotásait mutatjuk be.

„Az archaikus és a modern, kelet és nyugat, a népi szövés és a góbiénszövés monumentális szintézisét szeretném a művészetemmel megteremteni” – vallotta a művésznő a halála után felfedezett jegyzetében. Egy interjú alkalmával kijelentette, hogy műveivel "az egyszerűség döbbenetét" akarja előidézni az emberekben.