Dincolo de ceea ce se vede. Fotografie

Vernisaj: 6 mai 2026, ora 17:00
Mai 06, 2026 - Mai 24, 2026

Muzeul de Artă Cluj-Napoca, instituție publică de interes județean, care funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, organizează, în parteneriat cu galeria IAGA Contemporary Art, în perioada 6 – 24 mai 2026, expoziția colectivă Dincolo de ceea ce se vede, un proiect de anvergură, care reunește viziunile artiștilor Marcello Grassi, Nicola Vinci și Ștefan Bădulescu. Curatori: Liviu Bulea și Oana-Maria Pop. Vernisajul va avea loc miercuri, 6 mai 2026, începând cu ora 17:00. 

Expoziția propune o incursiune în fotografia privită ca limbaj al introspecției și al memoriei. Deși practicile celor trei artiști sunt ancorate în contexte vizuale diferite, ele converg în jurul aceleiași intenții: aceea de a privi dincolo de suprafață și de a descoperi straturile invizibile care modelează experiența umană. În acest spațiu al reflecției, imaginea nu caută spectacolul, ci esența realității care se dezvăluie lent, prin atenție și prezență. 

Marcello Grassi aduce în prim-plan un dialog constant între fotografie și arheologie, investigând „Anatomia Timpului” prin urmele trecutului păstrate în situri istorice și arhitecturi europene. Nicola Vinci, a cărui sensibilitate este profund influențată de formația sa în pictură, construiește spații suspendate și atmosfere lirice unde cotidianul devine un teritoriu al spiritualității și al așteptării. Ștefan Bădulescu, artist vizual și cadru universitar la UAD Cluj-Napoca, extinde potențialul expresiv al fotografiei prin colaj digital, transformând realitatea imediată într-o lume suprarealistă, încărcată de simboluri și semnificații stratificate.